لامپ‌های کم مصرفتان را با لامپ ال ای دی جایگزین کنید!

تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ کم مصرف چیست؟ این دو نوع لامپ چه ویژگی‌هایی دارند و کاربردهایشان چیست؟ چرا باید اقدام به خرید لامپ ال ای دی نماییم . برای پاسخ به این سوالات لطفاً در این مطلب با ما همراه باشید.

این روزها، لامپ‌های ال ای دی بازار محصولات روشنایی را در تصرف خود درآورده‌اند. ویژگی‌ها  و مزایای این نوع لامپ‌ها، آن‌ها را به جدی‌ترین جایگزین لامپ‌های کم مصرف بدل کرده است. با بررسی فنی این موضوع دلیل این اقبال عمومی نیز مشخص خواهد شد.

لامپ ال ای دی

بسیاری از افراد، در زمینه انتخاب و خرید لامپ‌های ال‌ای دی، ابهامات و سوالاتی دارند. برای پاسخ به سوالات و ابهامات و اینکه برای آنکه اطلاعات دقیق‌تری درباره لامپ‌های ال‌ای دی و سایر محصولات روشنایی داشته باشیم، به‌سراغ کارشناس فروش شرکت تولیدی رادویرانور تولید کننده لامپ ال‌ای دی می‌تره رفتیم. این شرکت از سال ١٣٩٤ با در نظر گرفتن استاندارد‌های جهانی و نیاز اساسی کشور به تولید کالا‌های ایرانی باکیفیت در زمینه محصولات روشنایی، محصولاتی متنوع روشنایی تولید کرده که علاوه بر گواهینامه استاندارد ایران و اروپا (CE&RoHS) هم‌اکنون محصولات خود را به خاورمیانه و اروپا نیز صادر می‌کند.

مقایسه لامپ ال‌ای دی و لامپ کم‌مصرف
مقایسه لامپ ال‌ای دی و لامپ کم‌مصرف را از جنبه‌های مختلفی می‌توان مورد بررسی قرار داد که مهمترین عوامل شامل موارد زیر می‌شود.
· مصرف برق
· عوامل زیست محیطی و سلامتی
· طول عمر لامپ
· قیمت و هزینه‌های لامپ
لامپ ال ای دی1

 کدام لامپ مصرف برق کم‌تری دارد

در زمان عرضه لامپ‌های کم‌مصرف، مصرف کم‌این لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های رشته‌ای بسیار مورد‌توجه قرار گرفت و این لامپ‌ها به دلیل نداشتن رقیب در بحث مصرف به‌راحتی جایگزین لامپ‌های پر مصرف رشته‌ای شدند؛ این لامپ‌ها در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای ۷۵٪ انرژی کم‌تری مصرف می‌کردند.

لامپ‌های ال‌ای دی هم نسبت به لامپ‌های رشته‌ای قدیمی ۷۵٪ انرژی کم‌تری مصرف می‌کنند، با این تفاوت که لامپ‌های کم‌مصرف ۸۰٪ انرژی مصرفی خودشان را به شکل حرارت به محیط منتقل می‌کنند که باعث می‌شود لامپ‌های کم‌مصرف در مقایسه با لامپ‌های ال‌ای دی، هم داغ‌تر باشند و هم کارایی کم‌تری داشته باشند. از آن‌جایی که لامپ‌های ال‌ای دی میزان حرارت بسیار کمی تولید می‌کنند، می‌توان گفت که تمام انرژی مصرف شده تبدیل به نور می‌شود.

مقایسه از نظر سلامت و مسائل زیست محیطی

لامپ‌های کم‌مصرف فلورسنت می‌توانند از لحاظ جسمی به افراد، آسیب‌زا باشد. اشعه فرابنفش ساطع شده از لامپ‌های فلورسنت می‌تواند باعث تشدید بیماری‌هایی مانند اوتیسم، لوپوس و سرطان پوست شود. لامپ‌های کم‌مصرف فلورسنت فشرده حاوی جیوه می‌باشند. بنابراین انهدام غیر اصولی آن‌ها و رها کردن یا شکستن آن‌ها در طبیعت منجر به آلوده شدن محیط‌زیست و ایجاد مشکلاتی برای انسان‌ها و سایر موجودات زنده می‌شود.

نور لامپ‌های ال‌ای دی اشعه ماوراء بنفش بسیار کمی ساطع می‌کند. در ساخت این لامپ‌ها، برخلاف سایر لامپ‌های گازی و مایعی، فناوری نور حالت جامد بکار می‌رود به همین دلیل این نوع از روشنایی‌های نوین در مقابل شوک و لرزش مقاوم هستند. در ساخت لامپ ال‌ای دی از فناوری‌های بدون سرب و صرفه‌جویی کننده در مصرف انرژی استفاده می‌شود به طوری که روشنایی ال‌ای دی به‌عنوان نور سبز شناخته می‌شود.

کدام لامپ‌ها عمر بیشتری دارد؟
معمولا یک متوسط طول عمر برای لامپ‌ها بیان می‌شود که در شرایط استاندارد اندازه‌گیری شده است. به طور مثال لامپ‌های رشته‌ای متوسط طول عمری برابر ۱۵۰۰ ساعت با قابلیت کلید زنی پایین دارند. (قابلیت کلید زنی یا همان PWM به تعداد دفعات خاموش و روشن شدن یک لامپ گفته می‌شود)

طول عمر لامپ‌های کم‌مصرف در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار ساعت است که ۵ تا ۷ برابر لامپ رشته‌ای می‌باشد. اما با توجه به اینکه لامپ‌های ال‌ای دی در شرایط نرمال با قابلیت کلید زنی بالا در حدود ۶۰ هزار ساعت کارایی دارند بنابراین لامپ کم‌مصرف در مقایسه با چراغ ال‌ای دی طول عمر بسیار کمی دارد. در لامپ‌های ال‌ای دی، کلیدزنی نامحدود است و تعداد دفعات خاموش یا روشن شدن بر طول عمر آن‌ها تاثیری ندارد در‌حالی‌که در لامپ‌های کم‌مصرف این موضوع اهمیت دارد و با روشن و خاموش کردن لامپ طول عمر را کاهش می‌دهد. طول عمر بالای لامپ‌هایی با فناوری ال‌ای دی باعث می‌شود تا هزینه‌های جاری و تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی به‌شدت کاهش یابد.

تفاوت لامپ ال‌ای دی و لامپ کم‌مصرف از نظر قیمت و هزینه‌ها

معمولا لامپ‌های ال‌ای دی هزینه اولیه و ثابت بیشتری نسبت به لامپ کم‌مصرف دارند. اما در طول زمان استفاده از لامپ‌های ال‌ای دی توجیه اقتصادی بیشتری دارد و خرید آن‌ها مقرون به صرفه‌تر است. همان‌طور که اشاره شد، طول عمر لامپ‌های ال‌ای دی ۴ تا ۵ برابر طول عمر لامپ‌های کم‌مصرف است. یعنی در طول دوره کارکرد یک چراغ ال‌ای دی باید ۵ مرتبه لامپ فلورسنت را جایگزین نمود. مقدار مصرف انرژی الکتریکی لامپ کم‌مصرف فلورسنت نیز ۳ تا ۴ برابر لامپ ال‌ای دی است. بنابراین هزینه‌های جاری لامپ کم‌مصرف نیز بالا‌تر است و در طول دوره مصرف باعث می‌شود که خرید لامپ ال‌ای دی بهتر باشد.

جمع‌بندی؛ لامپ ال‌ای دی یا کم‌مصرف؟

مصرف بسیار پایین لامپ ال‌ای دی، طول عمر بالا و ضمانت‌های باکیفیت، این محصول را به یکی از محصولات پر طرفدار، و جدی‌ترین جایگزین لامپ‌های کم‌مصرف بدل کرده است. علاوه بر این لامپ ال‌ای دی به‌راحتی با لامپ‌های قدیمی تعویض می‌شود. حتی لامپ‌های مهتابی قدیمی نیز با لامپ‌های مشابه در همان اندازه و شکل، جایگزین می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم هم‌اکنون با خرید لامپ ال‌ای دی، هزینه‌های برق مصرفی خود را نصف کنید.