چرا سامانه جامع تجارت ایران تشکیل شده است؟

به‌واقع انجام تشریفات گمرکی و سرعت انجام مکاتبات و تبادل اسناد در این زمینه این‌روز‌ها نقش مهمی در توسعه تجارت بین‌الملل، توسعه‌ی بازاریابی بین‌الملل و به‌دنبال آن توسعه اقتصادی کشور دارد.

در کشور ما با توجه به نیاز‌های قانونی، اقدام به صادرات و واردات پیچیدگی‌های اداری خود را دارد و لازم است که اطلاعات و اسناد موردنیاز بین نهاد‌های مختلف رد‌و‌بدل شود. در حقیقت بوروکراسی سابق اداری دیگر جوابگوی دنیای مدرن تجارت نبود. به همین دلیل سامانه جامع تجارت به آدرسwww. ntsw. ir (سامانه جامع تجارت الکترونیک) شکل گرفت و در دسترس عموم قرار دارد.

سامانه جامع تجارت چیست و چه نقشی در اقتصاد بین‌الملل دارد؟

در پاسخ به پرسش سامانه جامع تجارت چیست باید بگوییم که، سامانه جامع تجارت ایران یک مکانیسم تسهیل‌کننده برای انجام امور بازرگانی است. در شرایطی که پیچیدگی‌های قانونی و اداری زیادی باعث شده که مسئله تجارت بین‌الملل به امری پیچیده تبدیل شود، نیاز به سیستم‌های تسهیل‌گری مثل سامانه تجارت ایران به‌واقع احساس می‌شود. این سیستم‌های تسهیل گر دسترسی تجار را به بسیاری از فرصت‌ها آسان‌تر می‌کند.

سامانه جامع تجارت ایران

سامانه جامع تجارت ایران یکی از برنامه‌های دولت در راستای اجرای برنامه‌های دولت الکترونیک است که علاوه بر کاهش پیچیدگی‌ها، تسهیل و تسریع در انجام امور تجارت بین‌الملل، باعث کاهش فساد در اقتصاد و تجارت نیز می‌شود، بنابراین نباید کاربرد سامانه تجارت را نادیده گرفت.

سامانه جامع تجارت ایران، قلب گمرک و بازرگانی

سامانه جامع تجارت الکترونیک یا همان سامانه ثبت سفارش کالا، یک نوع از سامانه یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیند‌ها در تجارت است که قرار است پل ارتباطی بین تجار و بازرگانان، با دستگاه‌های ذی‌ربط در زمینه تجارت بین‌الملل باشند.

سامانه جامع تجارت برای اولین‌بار در تاریخ ۵ مرداد ١٣٩۵ در دسترس کاربران قرار گرفت و به‌طور رسمی از آن بهره‌برداری شد. اکنون تجار و بازرگانان، اموری مثل ثبت سفارش کالا، اخذ مجوز‌های ورود و استعلام کارت بازرگانی خود را با استفاده از سامانه تجارت و مراجعه به www. ntsw. ir انجام می‌دهند.

طبق اطلاعات به‌دست‌آمده در حال حاضر چنین سیستمی در ٧٣ مورد دیگر از کشور‌های جهان نیز راه‌اندازی شده و هدف آن‌ها نیز کمک به تسهیل و تسریع انجام امور تجارت بین‌الملل است. البته ممکن است در این کشور‌ها نحوه کار این سیستم‌ها با آنچه که در سامانه تجارت ایران وجود دارد کمی متفاوت باشد.

تقسیم‌بندی سامانه جامع تجارت ایران

سامانه جامع تجارت
سامانه جامع انبار‌ها و مراکز نگهداری کالا
سامانه شناسه کالا
سامانه سنجش اعتبار و رتبه‌بندی اعتباری
پرتال ارزی یا نظام یکپارچه معاملات ارزی نیما
سامانه جامع حمل‌ونقل
سامانه جامع امور گمرکی

سامانه تجارت

جالب اینجاست که برخی از این بخش‌ها که اکنون زیرمجموعه سامانه جامع تجارت ایران هستند قبلا هم وجود داشته‌اند، اما اکنون به‌صورت یکپارچه و هماهنگ فعالیت می‌کنند تا سرعت انجام مکاتبات، نقل‌وانتقال اسناد و اطلاعات و مدارک در کمترین زمان ممکن صورت گیرد. در‌واقع سامانه تجارت الکترونیک توانسته تشریفات و بوروکراسی‌های بیهوده و مشکل‌ساز را حذف کند و باعث کاهش مدت‌زمان و صرفه‌جویی در آن شود.

منظور از ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت چیست؟

همانطور که گفتیم ثبت سفارش کالا اکنون از طریق سامانه جامع تجارت ایران انجام می‌شود. طبق قانون کشور برای واردات کالا به کشور باید از طریق سامانه جامع تجارت ایران ثبت سفارش انجام شود. این مجوز را سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می‌دهد که طبق آن ورود به یک کالا مجوز قانونی به‌دست می‌آورد ترخیص آن کالا از گمرک امکان‌پذیر می‌شود.

ntsw چیست

 البته بعضی از کالا‌ها باید از سازمان‌های دیگر همچون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تاییدیه بگیرند که انجام پیچیدگی‌های این امور از طریق سامانه جامع تجارت ایران به حداقل رسیده و آن را تسریع بخشیده است.

تا چند سال پیش همه این امور به‌صورت حضوری انجام می‌شد، اما اکنون انجام این امور از طریق سامانه الکترونیکی جامع تجارت ایران امکان‌پذیر شده است. سامانه‌ی جامع تجارت حتی در زمینه حسابداری بازرگانی نیز تاثیرات خود را بجا می‌گذارد و تسهیل امور در زمینه حسابداری بازرگانی نیز به این شکل اتفاق می‌افتد. صورت‌های مالی نیز تحت تاثیر امور بین‌الملل و هزینه‌های آن دچار تغییراتی خواهند شد.

وظایف و مزایای سامانه جامع تجارت ایران چیست؟

بر اساس آنچه در اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیک ثبت‌شده است ٢ مورد زیر از مهم‌ترین وظایف سامانه و برنامه جامع تجارت به شمار می‌روند.

تسهیل تجارت با استفاده از ابزار‌ها، امکانات و مدل‌های استاندارد تجارت الکترونیک در سطح ملی و بین‌المللی
ایجاد یک واحد تجاری مشخص و فراهم شدن زمینه برای تعاملات ملی و بین‌المللی در تجارت الکترونیک
اما سوالی که در ادامه پیش می‌آید این است که سامانه تجارت ایرانیان چه مزایایی دارد و چطور می‌تواند باعث تسهیل در تجارت شود؟

این اتفاق در ٣ مرحله رخ می‌دهد. در مرحله اول حضور فیزیکی و تکرار در ارائه اطلاعات حذف می‌شود، سپس فرآیند‌های بیهوده و غیرکاربردی به همراه اسناد بیهوده از فرآیند انجام امور حذف می‌شوند و درنهایت دسترسی به سامانه‌های بین‌المللی ایجاد می‌شود.

ثبت نام سامانه تجارت

دریافت شناسه کالا و خدمات از سامانه جامع تجارت ایران

طبق قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، برای ارسال صورتحساب الکترونیکی به این سامانه باید شناسه عمومی و اختصاصی کالا و خدماتی که می‌فروشید را دریافت کنید؛ البته دریافت شناسه اختصاصی کالا و خدمات هنوز (تا خرداد ١٤٠٢) اجباری نشده است اما دریافت شناسه عمومی اجباری است. یکی از راه‌های دریافت این شناسه‌ها مراجعه به سامانه جامع تجارت ایران است. روند دریافت شناسه عمومی به این صورت است که ابتدا باید به نشانی www. stuffid. tax. gov. ir مراجعه کنید و با جستجوی دسته کالا و خدماتی که ارائه می‌دهید، شناسه عمومی دریافت کنید. البته هنوز برای برخی از کالا‌ها در این سامانه شناسه عمومی تعریف نشده است. در صورتی که با این موارد روبرو شدید یا در آینده نیاز به دریافت شناسه اختصاصی کالا داشتید، باید به سامانه جامع تجارت به آدرس https : //www. ntsw. ir رجوع کنید.

مزایای سامانه تجارت ایران برای بخش دولتی و بخش خصوصی

سامانه جامع تجارت ایران به‌طور مستقیم می‌تواند هم‌ روی بخش دولتی و هم ‌روی بخش خصوصی تاثیرات شگرفی به‌جا بگذارد که نباید از آن‌ها نیز گذشت.

مزایای سامانه جامع تجارت الکترونیک برای سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی که به‌نوعی با اقتصاد بین‌الملل در ارتباط هستند، بسیار زیاد است. برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سامانه جامع تجارت ایران به شرح زیر است :

تخصیص موثر و کارآمد منابع دولتی
اصلاح و بهینه‌سازی در منابع درآمد دولتی
افزایش امنیت، کاهش فساد و شفافیت در امور تجارت بین‌الملل
امکان استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک
سامانە جامع تجارت ایرانیان همچنین برای بخش خصوصی نیز مزایای مختلفی به‌دنبال دارد. در ادامه برخی از این مزایا را مشاهده می‌کنید :

کاهش هزینه‌ها به‌واسطه کاهش زمان انجام امور
تسهیل و تسریع در انجام امور مربوط به اظهار و ترخیص کالا از گمرک
تخصیص کارآمد منابع
افزایش شفافیت برای استفاده‌کنندگان این سیستم

سامانه جامعه تجارت

سامانه جامع تجارت ایران، دریچه‌ای به سمت تجارت بین‌الملل

امور مربوط به دولت الکترونیک در سال‌های اخیر مورد‌توجه جدی دولت و در دستور کار اصلی این دولت قرار داشته‌اند که موجب پیشرفت‌های زیادی در زمینه تسهیل امور تجارت بین‌الملل شده‌اند. البته همچنان مشکلات زیادی در این راه وجود دارد تا به وضعیت ایده‌آلی در این زمینه دست پیدا کنیم، اما سامانه جامع تجارت ایران را می‌توان به‌عنوان یکی از راه‌حل‌های مناسب در زمینه تسهیل تجارت در نظر گرفت. درنهایت پیشنهاد می‌کنیم اگر به اداره امور مالی کسب‌وکارها علاقه دارید و می‌خواهید از ترند‌ها دور نمانید مقالاتی که در صفحه تازه‌های حسابداری منتشر کرده‌ایم را از دست ندهید.

در انتهای مقاله خوشحال می‌شویم اگر شما نیز نظرات خود را درباره سایت سامانه جامع تجارت با ما و سایر مخاطبان فرهیخته سپیدار سیستم به اشتراک بگذارید. شما چه تجربه‌ای از سامانه جامع تجارت دارید؟ اگر هم برای کسب‌و‌کار خود، به‌دنبال یک نرم‌افزار مالی مناسب هستید، همین حالا از طریق شماره ۰۲۱-۸۱۰۲۲۰۰۰ با مشاوران سپیدار در ارتباط باشید. همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.